
Jeżeli osoba, która zainicjowała postępowanie rozwodowe, z jakiegokolwiek powodu, chce z niego zrezygnować, możliwe jest cofnięcie pozwu. W takim wypadku odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy ogólne Kodeksu postępowania cywilnego.
Zgodnie z art. 203 § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Ze względu na specyfikę spraw rozwodowych, niedopuszczalne jest zrzeczenie się roszczenia i w tym zakresie przytoczona regulacja nie znajdzie zastosowania.
Zatem powód może cofnąć pozew zarówno w postępowaniu na etapie I instancji, jak i w toku postępowania apelacyjnego – w rzeczywistości aż do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Przy czym do czasu rozpoczęcia pierwszej rozprawy dla skutecznego cofnięcia pozwu wystarczy złożenie przez powoda oświadczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której strona pozwana w ramach odpowiedzi na pozew również zażądała orzeczenia rozwodu albo separacji. W takim przypadku, pomimo cofnięcia pozwu przed rozpoczęciem rozprawy, nieuniknione będzie przeprowadzenie postępowania rozwodowego w celu rozstrzygnięcia żądania małżonka pozwanego (por. uchwała Sądu Najwyższego z 23 listopada 1983 r., III CZP 59/83).
Co do zasady, sąd jest związany oświadczeniem powoda o cofnięciu pozwu. Jednak w sytuacji, gdy w świetle dotychczasowych oświadczeń i twierdzeń stron, ewentualnie materiału dowodowego zebranego w sprawie, zachodzą podstawy do uznania, że cofnięcie pozwu jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, sąd może nie wyrazić na nie zgody. Przykładem sytuacji, w której sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, będzie złożenie oświadczenia jedynie w celu dokuczenia współmałżonkowi, a nie ze względu na chęć pojednania się.
Na późniejszym etapie postępowania dla skutecznego cofnięcia pozwu konieczne jest również uzyskanie zgody pozwanego. Zgoda ta może zostać wyrażona w piśmie procesowym bądź ustnie do protokołu rozprawy. Jeżeli do cofnięcia pozwu doszło poza rozprawą, sąd zawiadomi pozwanego korespondencyjnie. W tym przypadku, pozwany powinien się ustosunkować w terminie dwóch tygodni od momentu doręczenia pisma, w przeciwnym wypadku przyjmuje się, że wyraził on tzw. zgodę milczącą.
Co istotne, posiedzenie pojednawcze przeprowadzone w ramach mediacji jest szczególnym rodzajem posiedzenia sądowego, które jest wyznaczane w celu nakłonienia stron do pojednania się i nie zalicza się do rozprawy. Stąd też udział stron w posiedzeniu wyznaczonym przed pierwszą rozprawą nie ma znaczenia dla możliwości cofnięcia powództwa bez konieczności uzyskania zgody pozwanego.
Skutecznie cofnięty pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na podstawie art. 355 k.p.c. sąd wyda postanowienie o umorzenia postepowania rozwodowego. W razie konieczności nie ma przeszkód do ponownego wniesienia pozwu o rozwód zarówno przez powoda, jak i pozwanego.
Jeżeli sąd nabierze przekonania, że istnieje możliwość utrzymania pożycia małżeńskiego, ma obowiązek zawieszenia postępowania. Taka sytuacja może mieć miejsce właśnie wtedy, gdy małżonek cofnął pozew o rozwód, jednak ze względu na żądanie orzeczenia rozwodu albo separacji ze strony małżonka pozywanego, konieczne jest przeprowadzenia postępowania. Ponadto w związku z zawieszeniem postępowania ze względu na możliwość utrzymania pożycia stron, sąd może skierować małżonków na posiedzenie pojednawcze.
Odwołanie oświadczenia o cofnięciu pozwu jest możliwe na każdym etapie postępowania rozwodowego aż do momentu osiągnięcia skutku procesowego cofnięcia, tj. uprawomocnienia się postanowienia sądu o umorzeniu postępowania w sprawie. W przypadku, w którym cofnięcie pozwu nastąpiło do momentu rozpoczęcia rozprawy bez zgody pozwanego, jak również wyrażenia zgody na późniejszym etapie postępowania, odwołanie oświadczenia skutkuje koniecznością przeprowadzenia dalszego postępowania rozwodowego.
W razie cofnięcia pozwu na skutek pojednania się stron w I instancji, sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pozwu o rozwód, tj. 600 zł. Natomiast w sytuacji, gdy do pojednania się stron doszło przed zakończeniem postępowania apelacyjnego, zwraca się połowę uiszczonej opłaty od apelacji.
Adwokat
Sprawdź naszą ofertę konsultacji i wybierz opcję dostosowaną do Twoich potrzeb.