Blog o prawnych aspektach rozwodu
  • Blog
  • O kancelarii
  • Kontakt
  • Szukaj
  • Menu Menu
apl. adw. Wiktoria Rajzynger

Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?

Separacja
Publikacja: 8 maja 2020/Kategoria: Rozwód /Autor: apl. adw. Wiktoria Rajzynger

Małżonkowie, którzy z różnych przy­czyn nie chcą lub nie mogą się zde­cy­dować na rozwiązanie małżeńst­wa przez rozwód, mogą ure­g­u­lować swo­ją sytu­ację prawną przy pomo­cy insty­tucji sep­a­racji. Jaka jest różni­ca między roz­wo­dem a separacją?

Przesłanki orzeczenia separacji

Orzecze­nie zarówno sep­a­racji, jak i roz­wodu, jest możli­we tylko w sytu­acji wys­tąpi­enia określonych przesłanek – tzw. przesłanek pozy­ty­wnych. W przy­pad­ku roz­wodu konieczne jest, aby rozkład poży­cia małżeńskiego miał charak­ter zupełny i trwały. Z kolei orzecze­nie przez sąd sep­a­racji jest możli­we, jeżeli rozkład poży­cia jest zupełny (nie musi być jed­nak trwały). Kwes­t­ia zupełnego i trwałego rozkładu poży­cia małżeńskiego została omówiona w poprzed­nich artykułach: Kiedy rozkład poży­cia jest zupełny? oraz Kiedy rozkład poży­cia jest trwały?).

Oprócz przesłanek pozy­ty­wnych, wyróż­nia się również przesłan­ki negaty­wne, czyli okolicznoś­ci, które uniemożli­wia­ją orzecze­nie sep­a­racji, czy też roz­wodu. W obu przy­pad­kach uwzględ­nie­nie żąda­nia jest niemożli­we, jeżeli przez to miało­by ucier­pieć dobro wspól­nych mało­let­nich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzecze­nie sep­a­racji albo roz­wodu było­by sprzeczne z zasada­mi współży­cia społecznego.

Co istotne, w przy­pad­ku sep­a­racji, zrezyg­nowano z ist­niejącej przy roz­wodzie przeszkody w uwzględ­nie­niu żąda­nia w postaci wyłącznej winy małżon­ka żąda­jącego roz­wodu, chy­ba że drugie z małżonków wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa zgody jest w danych okolicznoś­ci­ach sprzecz­na z zasada­mi współży­cia społecznego. Inny­mi słowy, żądanie sep­a­racji przez małżon­ka wyłącznie win­nego rozkładu poży­cia nie stanowi okolicznoś­ci, która uniemożli­wia orzecze­nie sep­a­racji. Więcej na tem­at zgody małżon­ka na rozwód moż­na przeczy­tać w artykule poświę­conym temu zagad­nie­niu: Zgo­da drugiego małżon­ka na rozwód — czy jest potrzeb­na?).

Może dojść do sytu­acji, w której w jed­nym pro­ce­sie małżonkowie doma­gali się zarówno roz­wodu, jak i sep­a­racji. Jeżeli jed­no z małżonków doma­ga się orzeczenia sep­a­racji, a drugie orzeczenia roz­wodu i żądanie to jest uza­sad­nione, sąd orze­ka rozwód. Jeżeli nato­mi­ast rozwód nie jest dopuszczal­ny, a żądanie sep­a­racji jest uza­sad­nione, sąd orze­ka sep­a­rację. Orzecze­nie takie nie zamy­ka małżonkom dro­gi do późniejszego doma­gania się roz­wodu w razie zmi­any okolicznoś­ci, które zaist­ni­ały po dacie orzeczenia separacji

Wina rozkładu pożycia

Przepisy przewidu­ją możli­wość rozstrzyg­nię­cia przez sąd kwestii winy małżon­ka rozkładu poży­cia małżeńskiego w postępowa­niu o orzecze­nie sep­a­racji na takich samych zasadach, jak w spraw­ie o rozwód. Zagad­nie­nie winy w rozkładzie poży­cia i okolicznoś­ci, które uza­sad­ni­a­ją przyp­isanie jej małżonkowi zostały szczegółowo omówione w poprzed­nich artykułach (zobacz: Wina małżon­ka w rozkładzie poży­cia, Najczęst­sze okolicznoś­ci uza­sad­ni­a­jące winę rozkładu poży­cia, Czy alko­holizm uza­sad­nia winę rozkładu poży­cia? oraz Czy choro­ba psy­chicz­na uza­sad­nia winę rozkładu poży­cia?)

Skutki orzeczenia separacji

Co do zasady skut­ki prawne orzeczenia roz­wodu i sep­a­racji są takie same. Jed­nak Kodeks rodzin­ny i opiekuńczy przewidu­je kil­ka istot­nych wyjątków. Wynika­ją one przede wszys­tkim z fak­tu, że sep­a­rac­ja, w prze­ci­wieńst­wie do roz­wodu, nie powodu­je usta­nia małżeńst­wa. Poniżej zostały przed­staw­ione wybrane skut­ki, które wynika­ją z orzeczenia przez sąd sep­a­racji. Część z nich znaczą­co różni się od skutków roz­wodu, inne są do nich zbliżone.

Powstanie rozdzielności majątkowej między małżonkami

Jest to jeden z pod­sta­wowych skutków orzeczenia przez sąd sep­a­racji. Pow­stanie przy­mu­sowej rozdziel­noś­ci majątkowej między małżonka­mi przede wszys­tkim umożli­wia doko­nanie podzi­ału majątku wspólnego.

Zakaz wstępowania w nowy związek małżeński

For­mal­nie, pomi­mo orzeczenia przez sąd sep­a­racji, małżeńst­wo trwa nadal. Dlat­ego też małżonek pozosta­ją­cy w sep­a­racji nie może zawrzeć innego związku małżeńskiego.

Obowiązek wzajemnej pomocy

Małżonkowie pozosta­ją­cy w sep­a­racji są obow­iązani do wza­jem­nej pomo­cy, jeżeli wyma­ga­ją tego względy słusznoś­ci. Przykład­owo sytu­ac­ja taka ma miejsce, gdy jeden z małżonków wyma­ga pomo­cy od drugiego ze wzglę­du na swój stan zdrowia. Należy mieć na uwadze, że upływ cza­su od orzeczenia sep­a­racji nie ma wpły­wu na ten obow­iązek. Co ciekawe obow­iązek wza­jem­nej pomo­cy małżonków pozosta­ją­cych w sep­a­racji doty­czy zarówno sfery mate­ri­al­nej, jak i duchowej (np. moral­nego wspar­cia w razie choroby).

Obowiązek alimentacyjny

W sto­sunku do małżonków pozosta­ją­cych w sep­a­racji, zna­j­du­ją zas­tosowanie przepisy o obow­iązku ali­men­ta­cyjnym małżonków rozwiedzionych. Na tem­at ali­men­tów od małżon­ka moż­na przeczy­tać w poprzed­nim artykule. Obow­iązek ali­men­ta­cyjny małżonków w sep­a­racji, w prze­ci­wieńst­wie do małżonków rozwiedzionych, nie jest ogranic­zony cza­sowo. Wyni­ka to przede wszys­tkim z fak­tu, że na skutek sep­a­racji nie dochodzi do rozwiąza­nia małżeńst­wa, dlat­ego też nie jest zasadne przyj­mowanie 5‑letniego ter­minu, po którym obow­iązek dostar­cza­nia środ­ków utrzy­ma­nia współ­małżonkowi wygasa.

Dziedziczenie po małżonku

Pra­wom­oc­ne orzecze­nie sep­a­racji pomiędzy spad­ko­daw­cą a jego małżonkiem skutku­je wyłącze­niem małżon­ka z kręgu spad­ko­bier­ców usta­wowych. Utra­ta sta­tusu spad­ko­bier­cy usta­wowego wiąże się również z utratą prawa do zachowku oraz do udzi­ału nad­dzi­ałowego, obe­j­mu­jącego przed­mio­ty urządzenia domowego. Sep­a­rac­ja jed­nak nie stoi na przeszkodzie do powoła­nia do dziedz­iczenia małżon­ka sep­a­rowanego na pod­staw­ie testamentu.

Jeżeli spad­ko­daw­ca przed śmier­cią wys­tąpił z pozwem o orzecze­nie sep­a­racji z winy współ­małżon­ka, a żądanie te jest uza­sad­nione, małżonek na wniosek pozostałych spad­ko­bier­ców usta­wowych może zostać wyłąc­zony od dziedz­iczenia. Wniosek o wyłącze­nie od dziedz­iczenia może zostać złożony w ter­minie sześ­ciu miesię­cy od dnia, w którym spad­ko­bier­ca dowiedzi­ał się o otwar­ciu spad­ku, maksy­mal­nie w ciągu roku od otwar­cia spad­ku. Żądanie orzeczenia sep­a­racji należy uznać za uza­sad­nione, jeżeli zachodzą wszys­tkie przesłan­ki pozy­ty­wne orzeczenia sep­a­racji, nie wys­tępu­ją przesłan­ki negaty­wne oraz zachodzą okolicznoś­ci uza­sad­ni­a­jące przyp­isanie winy lub współwiny małżonkowi.

Trwałość separacji

Skut­ki sep­a­racji, w prze­ci­wieńst­wie do roz­wodu, nie mają charak­teru trwałego. Sąd na zgod­ny wniosek małżonków, po przeprowadze­niu rozprawy, znosi sep­a­rację. Tym samym skut­ki, które wiąza­ły się z orzecze­niem sep­a­racji ustają.

Zobacz również:

Czy małżonkowie w sep­a­racji mają obow­iązek dochowa­nia sobie wierności?

MJP Adwokaci - Adwokat Głogów - strona internetowa

Jeśli chcesz porozmawiać o swojej sprawie lub powierzyć jej prowadzenie – umów się na spotkanie w kancelarii.

Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt.

Tagi: rozkład pożycia, rozwód, separacja, skutki separacji, wina, wina rozkładu
Doceń i poleć nas
  • Udostępnij Facebook
  • Udostępnij Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Udostępnij Pinterest
  • Udostępnij LinkedIn
  • Udostępnij Reddit
  • Wyślij e-mail
https://adwokatglogow.pl/wp-content/uploads/2020/05/separacja.jpg 1333 2000 apl. adw. Wiktoria Rajzynger apl. adw. Wiktoria Rajzynger2020-05-08 06:38:152022-03-17 06:47:34Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?
Artykuły, które również mogą się Tobie spodobać
Prywatny detektyw w sprawie rozwodowej Prywatny detektyw w sprawie rozwodowej
Trwały rozkład pożycia “Trwały rozkład pożycia” — kiedy występuje?
Dowody sprzeczne z prawem Wykorzystanie w sprawie rozwodowej dowodów sprzecznych z prawem
Władza rodzicielska Władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej
Dowody sprawa rozwodowa Dowody w sprawie rozwodowej
Alimenty na rzecz małżonka Alimenty od byłego małżonka – kiedy przysługują?
Podział majątku w sprawie rozwodowej Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej
Rozwód - wina Wina małżonka w rozkładzie pożycia
Mil-Jankowska Pręda Adwokaci Spółka Partnerska

Najnowsze artykuły

  • Mediacja w sprawie o rozwodMediacja w sprawie rozwodowej24 czerwca 2020 - 17:33
  • Dowody sprzeczne z prawemWykorzystanie w sprawie rozwodowej dowodów sprzecznych z prawem8 czerwca 2020 - 06:08
  • Prywatny detektyw w sprawie rozwodowejPrywatny detektyw w sprawie rozwodowej4 czerwca 2020 - 06:02
  • Dowody sprawa rozwodowaDowody w sprawie rozwodowej1 czerwca 2020 - 07:25
  • Załączniki do pozwuJakie dokumenty należy dołączyć do pozwu rozwodowego?27 maja 2020 - 12:39

Archiwum

  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020

Kategorie

  • Procedura
  • Rozwód

Zobacz również:

Pomoc frankowiczom

Kredyt frankowy Legnica

Kredyty frankowe

Kredyt frankowy adwokat

Kredyty we frankach kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria

Pomoc frankowiczom Legnica

Kredyt we frankach kancelaria

Kredyty frankowe kancelaria

Kredyt frankowy adwokat

Kancelaria adwokacka pomoc frankowiczom

Kredyty we frankach kancelaria Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe Głogów

Pomoc frankowiczom Głogów

Pomoc frankowiczom

Kredyt frankowy adwokat

Kredyt frankowy adwokat

Sprawy frankowe Legnica

Kredyty frankowe kancelaria

Pomoc frankowiczom Legnica

Kredyt frankowy kancelaria

Kredyt frankowy

Pomoc frankowiczom Głogów

Kredyt frankowy Głogów

Kredyt frankowy Legnica

Kredyty frankowe

Kredyty frankowe kancelaria

Sprawy frankowe Legnica

Kredyty frankowe adwokat

Kredyty frankowe

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe Głogów

Kredyty frankowe Głogów

Kredyt frankowy Głogów

Kredyty frankowe kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria Głogów

Pomoc frankowiczom

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Kredyt frankowy

Kredyt frankowy

Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe kancelaria Głogów

Kredyty frankowe Legnica

Kredyt frankowy kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Kredyt frankowy Głogów

Kredyty frankowe adwokat

Sprawy frankowe Głogów

Pomoc frankowiczom

Pomoc frankowiczom Głogów

Kredyty frankowe Legnica

Pomoc frankowiczom

Pomoc frankowiczom

Kredyt we frankach kancelaria

Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe adwokat

Sprawy frankowe Legnica

Pomoc frankowiczom Legnica

Kredyty we frankach kancelaria

Kredyt frankowy Legnica

Kredyt frankowy kancelaria

Kredyt frankowy kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria

Kredyty frankowe Głogów

Kredyty we frankach kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe

Kredyty frankowe kancelaria Głogów

Kredyty we frankach kancelaria

Kredyty frankowe adwokat

Kredyt frankowy

Pomoc frankowiczom

Kredyty frankowe kancelaria Głogów

Kredyty frankowe kancelaria

Kredyty we frankach kancelaria

Kredyty frankowe adwokat

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe kancelaria Głogów

Kredyty frankowe adwokat

Kredyty frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe Legnica

Sprawy frankowe kancelaria Legnica

Sprawy frankowe kancelaria

Sprawy frankowe kancelaria

Mil-Jankows­ka Prę­da Adwokaci Spół­ka Partnerska
Adwokat Głogów | Kance­lar­ia Adwokac­ka w Gło­gowie | ul. Szews­ka 7, 67–200 Głogów
Tele­fon: +48 666 580 580 | E‑mail: sekretariat@mjpadwokaci.pl | NIP: 6932180570

Scroll to top