Kwestia obowiązku wierności po orzeczeniu separacji jest przedmiotem wielu dyskusji wśród prawników. Spór wynika przede wszystkim z tego, że separacja, co do zasady, wywołuje skutki tożsame ze skutkami rozwodu, np. ustaje obowiązek wspólnego pożycia. Wyjątki od tej zasady powinny wynikać z przepisów ustawowych. Z drugiej strony, podstawowa różnica między separacją a rozwodem polega na tym, że separacja nie powoduje ustania…
Tag: rozkład pożycia
Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?
Małżonkowie, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się zdecydować na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, mogą uregulować swoją sytuację prawną przy pomocy instytucji separacji. Jaka jest różnica między rozwodem a separacją? Przesłanki orzeczenia separacji Orzeczenie zarówno separacji, jak i rozwodu, jest możliwe tylko w sytuacji wystąpienia określonych przesłanek – tzw. przesłanek pozytywnych. W przypadku rozwodu konieczne jest, aby…
Najczęstsze okoliczności uzasadniające winę rozkładu pożycia
Jakie okoliczności w praktyce najczęściej uzasadniają winę rozkładu pożycia małżeńskiego? Każda sprawa jest inna i ocena zachowania małżonka musi uwzględniać realia konkretnej sprawy, możliwe jest jednak wskazanie charakterystycznych sytuacji, które relatywnie często uznawane są przez sądy za uzasadniające winę rozkładu pożycia. Dla lepszego zobrazowania tej problematyki jako przykłady przywołałam fragmenty wybranych orzeczeń. Zdrada małżeńska Zdrada narusza podstawowy…
Czy alkoholizm uzasadnia winę rozkładu pożycia?
W przeciwieństwie do zażywania narkotyków, spożywanie alkoholu jest wciąż społecznie akceptowalne. Jednak nie ulega wątpliwości, że jego nadużywanie niesie za sobą wiele negatywnych skutków, np. działając destruktywnie na więzi pomiędzy członkami rodziny, jak również ich poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nadużywanie alkoholu jako zawiniona przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego Nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków jest niewątpliwie naruszeniem przez…
“Trwały rozkład pożycia” — kiedy występuje?
Aby sąd mógł rozwiązać małżeństwo przez rozwód, musi stwierdzić, iż nastąpił nie tylko zupełny, ale i trwały rozkład pożycia. Kiedy można uznać, że rozkład pożycia jest trwały?
“Zupełny rozkład pożycia” — na czym polega?
Jednym z warunków orzeczenia rozwodu jest zupełny rozkład pożycia między małżonkami. Kiedy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją?