Mediacja stanowi alternatywny dla procesu cywilnego sposób rozwiązywania sporów cywilnych. Jest to postępowanie o charakterze dobrowolnym i poufnym. Prowadzi ją mediator, czyli bezstronna osoba trzecia. Przesłanki mediacji W postępowaniu rozwodowym, sąd może skierować strony do mediacji, jeżeli stwierdzi, że istnieją obiektywne przesłanki, które uzasadniają przypuszczenie, że są realne widoki na utrzymanie małżeństwa. Wspomniane przesłanki mogą zostać ujawnione…
Tag: rozwód
Dowody w sprawie rozwodowej
Postępowanie dowodowe w sprawach rozwodowych ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, kwestii dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa — także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. Wskazane okoliczności, które są przedmiotem postępowania dowodowego, pozostają w związku z przesłankami orzeczenia przez sąd rozwodu. W postępowaniu cywilnym zasadą jest, że to strony…
Rozstrzygnięcie w sprawie wspólnego mieszkania małżonków
Rozstrzygnięcie w sprawie wspólnego mieszkania małżonków Sąd w toku postępowania rozwodowego może (a czasami musi) wydać rozstrzygnięcia dotyczące wspólnego mieszkania stron. Mianowicie, sąd rozwodowy orzeka o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, może orzec eksmisję małżonka. Dopuszczalne jest również rozstrzygnięcie w wyroku rozwodowym o podziale wspólnego mieszkania. Rozstrzygnięcie o sposobie korzystania ze…
Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej
W toku postępowania w sprawie o rozwód, sąd może również dokonać podziału majątku wspólnego stron. Rozstrzygnięcia przez sąd w wyroku rozwodowym kwestii podziału majątku wspólnego jest dopuszczalne, jeżeli przynajmniej jeden małżonek złożył w tym zakresie wniosek oraz dodatkowo, jeżeli przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Nadmierna zwłoka Sąd Najwyższy w uchwale z 13 stycznia 1978 r. (sygn. akt III CZP 30/77)…
Alimenty na rzecz dziecka w sprawie rozwodowej
W toku postępowania rozwodowego, jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, sąd oprócz orzeczenia rozwodu, zobowiązany jest wydać rozstrzygnięcie także w kwestiach dotyczących małoletnich i ich sytuacji po zakończeniu postępowania, mianowicie: władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem oraz obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Wniosek o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka w sprawie o rozwód Gdy strony mają małoletnie dzieci, w pozwie rozwodowym należy…
Władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej
W niektórych przypadkach w wyroku rozwodowym, oprócz orzeczenia rozwodu, sąd jest zobowiązany do rozstrzygnięcia także innych kwestii. Należą do nich m.in. władza rodzicielska nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków oraz ustalenie kontaktów z nimi. Wykonywanie władzy rodzicielskiej i kontakty z małoletnim dzieckiem są ze sobą ściśle powiązane. Jednakże prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów rodzica z dzieckiem istnieją niezależnie od władzy rodzicielskiej. Dlatego…
Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?
Małżonkowie, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się zdecydować na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, mogą uregulować swoją sytuację prawną przy pomocy instytucji separacji. Jaka jest różnica między rozwodem a separacją? Przesłanki orzeczenia separacji Orzeczenie zarówno separacji, jak i rozwodu, jest możliwe tylko w sytuacji wystąpienia określonych przesłanek – tzw. przesłanek pozytywnych. W przypadku rozwodu konieczne jest, aby…
Alimenty w toku sprawy o rozwód
Czy na alimenty trzeba czekać do zakończenia sprawy rozwodowej? Co można zrobić, by otrzymać świadczenie alimentacyjne już w toku sprawy o rozwód, które przecież może trwać miesiącami? Czy trzeba czekać do wyroku? Na alimenty nie trzeba czekać aż do zakończenia sprawy o rozwód. Sąd może przyznać prawo do świadczeń alimentacyjnych już na początku sprawy o rozwód, czasami nawet przed…
Najczęstsze okoliczności uzasadniające winę rozkładu pożycia
Jakie okoliczności w praktyce najczęściej uzasadniają winę rozkładu pożycia małżeńskiego? Każda sprawa jest inna i ocena zachowania małżonka musi uwzględniać realia konkretnej sprawy, możliwe jest jednak wskazanie charakterystycznych sytuacji, które relatywnie często uznawane są przez sądy za uzasadniające winę rozkładu pożycia. Dla lepszego zobrazowania tej problematyki jako przykłady przywołałam fragmenty wybranych orzeczeń. Zdrada małżeńska Zdrada narusza podstawowy…
Alimenty od byłego małżonka – kiedy przysługują?
Po rozwodzie mogą przysługiwać ci alimenty od byłego małżonka. W jakich wypadkach? W jakiej wysokości? Przez jaki okres?