Wykorzystanie w sprawie rozwodowej dowodów sprzecznych z prawem

Dowody sprzeczne z prawem

O tym czy dany dowód jest sprzeczny z prawem decy­du­je przede wszys­tkim sposób jego pozyska­nia – czy na skutek pod­ję­tych dzi­ałań zostało narus­zone pra­wo, a ingerenc­ja ta jest nieuprawniona. Kat­a­log środ­ków do pozyska­nia dowodów z narusze­niem norm prawa do pry­wat­noś­ci może być naprawdę obsz­erny i w zasadzie granice stanow­ią tylko możli­woś­ci tech­no­log­iczne. Przede wszys­tkim moż­na wymienić wszelkiego rodza­ju podsłuchy,…

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Procedura

Prywatny detektyw w sprawie rozwodowej

Prywatny detektyw w sprawie rozwodowej

Małżonkowie w pro­ce­sie roz­wodowym w celu udowod­nienia drugiej stron­ie winy rozkładu poży­cia małżeńskiego, coraz częś­ciej korzys­ta­ją z usług biur detek­ty­wisty­cznych.  Legal­ność pozyski­wa­nia przez detek­ty­wa dowodów  W pier­wszej kole­jnoś­ci należy wskazać, że co do zasady pozyski­wanie przez detek­ty­wa danych o oso­bie i przed­staw­ie­nie ich w koń­cowym spra­woz­da­niu z wyko­nanych czyn­noś­ci nie jest dzi­ałaniem bezprawnym. Wyni­ka to przede wszys­tkim z przepisów ustawy z dnia 6 lip­ca 2001…

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozwód

Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?

Separacja

Małżonkowie, którzy z różnych przy­czyn nie chcą lub nie mogą się zde­cy­dować na rozwiązanie małżeńst­wa przez rozwód, mogą ure­g­u­lować swo­ją sytu­ację prawną przy pomo­cy insty­tucji sep­a­racji. Jaka jest różni­ca między roz­wo­dem a sep­a­racją? Przesłan­ki orzeczenia sep­a­racji Orzecze­nie zarówno sep­a­racji, jak i roz­wodu, jest możli­we tylko w sytu­acji wys­tąpi­enia określonych przesłanek – tzw. przesłanek pozy­ty­wnych. W przy­pad­ku roz­wodu konieczne jest, aby…

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozwód

Najczęstsze okoliczności uzasadniające winę rozkładu pożycia

Przyczyny rozwodu

Jakie okolicznoś­ci w prak­tyce najczęś­ciej uza­sad­ni­a­ją winę rozkładu poży­cia małżeńskiego? Każ­da sprawa jest inna i oce­na zachowa­nia małżon­ka musi uwzględ­ni­ać realia konkret­nej sprawy, możli­we jest jed­nak wskazanie charak­terysty­cznych sytu­acji, które relaty­wnie częs­to uznawane są przez sądy za uza­sad­ni­a­jące winę rozkładu poży­cia. Dla lep­szego zobra­zowa­nia tej prob­lematy­ki jako przykłady przy­wołałam frag­men­ty wybranych orzeczeń. Zdra­da małżeńs­ka Zdra­da narusza podstawowy…

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozwód

Czy alkoholizm uzasadnia winę rozkładu pożycia?

Alkoholizm

W prze­ci­wieńst­wie do zaży­wa­nia narko­tyków, spoży­wanie alko­holu jest wciąż społecznie akcep­towalne. Jed­nak nie ule­ga wąt­pli­woś­ci, że jego naduży­wanie niesie za sobą wiele negaty­wnych skutków, np. dzi­ała­jąc destruk­ty­wnie na więzi pomiędzy członka­mi rodziny, jak również ich poczu­cie bez­pieczeńst­wa i sta­bi­liza­cji. Naduży­wanie alko­holu jako zaw­in­iona przy­czy­na rozkładu poży­cia małżeńskiego Naduży­wanie alko­holu przez jed­nego z małżonków jest niewąt­pli­wie narusze­niem przez…

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozwód

Wina małżonka w rozkładzie pożycia

Rozwód - wina

Jakie zachowa­nia małżon­ka uza­sad­ni­a­ją obciąże­nie go winą rozkładu poży­cia? Czym będzie skutkować orzecze­nie o winie?

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozwód

Zgoda drugiego małżonka na rozwód — czy jest potrzebna?

Zgoda małżonka na rozwód

Nier­az moż­na spotkać się z sytu­acją, w której jeden z małżonków „odgraża” się drugiemu, że „za nic w świecie nie da mu roz­wodu”. Czy rzeczy­wiś­cie zgo­da drugiego małżon­ka na rozwód jest potrzebna?

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozwód