O tym czy dany dowód jest sprzeczny z prawem decyduje przede wszystkim sposób jego pozyskania – czy na skutek podjętych działań zostało naruszone prawo, a ingerencja ta jest nieuprawniona. Katalog środków do pozyskania dowodów z naruszeniem norm prawa do prywatności może być naprawdę obszerny i w zasadzie granice stanowią tylko możliwości technologiczne. Przede wszystkim można wymienić wszelkiego rodzaju podsłuchy,…
Tag: wina rozkładu
Prywatny detektyw w sprawie rozwodowej
Małżonkowie w procesie rozwodowym w celu udowodnienia drugiej stronie winy rozkładu pożycia małżeńskiego, coraz częściej korzystają z usług biur detektywistycznych. Legalność pozyskiwania przez detektywa dowodów W pierwszej kolejności należy wskazać, że co do zasady pozyskiwanie przez detektywa danych o osobie i przedstawienie ich w końcowym sprawozdaniu z wykonanych czynności nie jest działaniem bezprawnym. Wynika to przede wszystkim z przepisów ustawy z dnia 6 lipca 2001…
Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?
Małżonkowie, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się zdecydować na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, mogą uregulować swoją sytuację prawną przy pomocy instytucji separacji. Jaka jest różnica między rozwodem a separacją? Przesłanki orzeczenia separacji Orzeczenie zarówno separacji, jak i rozwodu, jest możliwe tylko w sytuacji wystąpienia określonych przesłanek – tzw. przesłanek pozytywnych. W przypadku rozwodu konieczne jest, aby…
Najczęstsze okoliczności uzasadniające winę rozkładu pożycia
Jakie okoliczności w praktyce najczęściej uzasadniają winę rozkładu pożycia małżeńskiego? Każda sprawa jest inna i ocena zachowania małżonka musi uwzględniać realia konkretnej sprawy, możliwe jest jednak wskazanie charakterystycznych sytuacji, które relatywnie często uznawane są przez sądy za uzasadniające winę rozkładu pożycia. Dla lepszego zobrazowania tej problematyki jako przykłady przywołałam fragmenty wybranych orzeczeń. Zdrada małżeńska Zdrada narusza podstawowy…
Czy alkoholizm uzasadnia winę rozkładu pożycia?
W przeciwieństwie do zażywania narkotyków, spożywanie alkoholu jest wciąż społecznie akceptowalne. Jednak nie ulega wątpliwości, że jego nadużywanie niesie za sobą wiele negatywnych skutków, np. działając destruktywnie na więzi pomiędzy członkami rodziny, jak również ich poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nadużywanie alkoholu jako zawiniona przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego Nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków jest niewątpliwie naruszeniem przez…
Czy choroba psychiczna uzasadnia winę rozkładu pożycia?
Kiedy małżonek chory psychicznie może zostać uznany za winnego rozkładu pożycia?
Wina małżonka w rozkładzie pożycia
Jakie zachowania małżonka uzasadniają obciążenie go winą rozkładu pożycia? Czym będzie skutkować orzeczenie o winie?
Alimenty od byłego małżonka – kiedy przysługują?
Po rozwodzie mogą przysługiwać ci alimenty od byłego małżonka. W jakich wypadkach? W jakiej wysokości? Przez jaki okres?
Zgoda drugiego małżonka na rozwód — czy jest potrzebna?
Nieraz można spotkać się z sytuacją, w której jeden z małżonków „odgraża” się drugiemu, że „za nic w świecie nie da mu rozwodu”. Czy rzeczywiście zgoda drugiego małżonka na rozwód jest potrzebna?